Radyal Kapak İmalatı

Radyal Kapak imalatı, düz kapakların yetersiz kalmasıyla ön plana çıkmıştır. Düz kapaklara kıyasla eğimli yüzeyleri sayesinde yüklere karşı daha dayanıklı ve güçlü yapılar oluşturmak için radyal kapak imalatı yapılır. Radyal kapak imalatı yapıldıktan sonra, kapaklar hidrolik piston veya motor-halat sistemi ile menteşe ekseninden döndürülerek ayarlanabilir.

Radyal kapak imalatı, geniş ve engelsiz su yolları için uygundur. Radyal sistem için asgari kaldırma gücü gerektiren hafif bir ekonomik kapağa ihtiyaç duyulmaktadır. Radyal kapak imalatında, kavisli bir kapak kanadı, lastik contalar, destek kolları, conta sürtünme gömme ve gömülü mil noktaları imalatı yapılır. Kapak kanadı, açıklığın büyüklüğünün gerektirdiği genişlikte ve yükseklikte değişen kaynaklı bir yapıya sahiptir.  Radyal kapak imalatı sırasında gömme sürtünme yuvaları, kapı açılıp kapanırken contaların kayması için düzgün bir düz yüzey sağlamak üzere duvarla aynı hizada monte edilir.

Radyal kapak imalatı sırasında kapak kanadı kavisli bir şekilde üretilir. Kapak kanadı kavisli olduğu için, su aynı zamanda yukarı doğru bir basınç uygular, böylece gerekli olan kaldırma kuvveti düşürülür. Bu nedenle, diğer kapak tiplerine kıyasla daha küçük bir vinç gereklidir. Radyal kapak imalatları ile öncelikli olarak açık kanal kurulumlarında yukarı seviye kontrolü amaçlanır.